مصاحبه خبرگزاری کتاب با شهریار

گفت‌وگو با «عزت‌الله الوندی» نویسنده و شاعر در سایت خبرگزاری کتاب

  قصه‌های «باران» و پدرش

29 اسفند 1388 ساعت 19:56

«عزت‌الله الوندی» از نویسندگان و شاعران فعال در حوزه‌ی کودک و نوجوان است که کتاب داستانی «زندگی‌نامه‌ی دکتر عبدالحسین زرین‌کوب» از او به‌تازگی منتشر شده است. به این بهانه به‌سراغش رفتیم و درباره‌ی کارهایش گفت‌وگو کردیم.
ایبنا نوجوان: در شناسنامه‌اش نوشته‌اند: «عزت‌الله الوندی»، متولد 25 خرداد 1353 در شهرستان تویسرکان. خودش هم می‌گوید: «سال‌های اول مدرسه، دوره‌ای پر از خاطرات جذاب و رویاگونه برایم بود که با تصاویر شاعرانه از محل زندگی‌ام که نزدیک یک باغ بود، همراه است. آن زمان هنگام بازگشتن از مدرسه، از یک ساختمان قدیمی و خرابه، خاک جمع می‌کردیم و با آن‌ها ظرف‌های سفالی می‌ساختیم و روی دیوار می‌گذاشتیم تا خشک شود. روز بعد که می‌خواستیم به مدرسه برویم، با دیدن ظرف‌های سفالی که با دست خود ساخته بودیم، لذت می‌بردیم.»

نویسنده‌ی کتاب «پشت شیشه‌های مات» می‌افزاید: «دوران نوجوانی ما هم‌زمان بود با دوران جنگ تحمیلی و بمباران و تمام  دغدغه‌ی ما خلاصه می‌شد در جنگ و گاهی هم شنیدن خبر شهادت  همکلاس‌هایمان که به یاد آن‌ها در کلاس گل می‌گذاشتیم.
 
به یاد دارم سال دوم راهنمایی که بودم، یکی از همکلاس‌هایم به جبهه رفت و شهید شد. گرچه فضای آن دوران قدری اندوه‌بار بود؛ اما امید به آینده در قلب همه موج می‌زد. من آن دوران در زمان فراغتم به کتابخانه‌ی مدرسه می‌رفتم و بیش‌تر، کتاب‌هایی با موضوع ادبیات را مطالعه می‌کردم.» 

آقای الوندی یک دختر شش ساله به نام «باران» دارد و هر شب قبل از خواب، هم برایش کتاب می‌خواند و هم قصه تعریف می‌کند.

آقای الوندی! چند سال است که برای بچه‌ها کتاب می‌نویسید؟
حدود 15 سال است که در این حوزه کتاب می‌نویسم؛ اما اولین کتابم به نام «فردوسی» سال 80 منتشر شد. این کتاب را انتشارات مدرسه منتشر کرده است.

خاطره‌ای از چاپ کتاب‌هایتان دارید؟
بیش‌تر خاطرات زمان انتشار کتاب تلخ است تا خاطرات شیرین و دلچسب، زیرا برخی از ناشران کتاب را دیر چاپ می‌کنند، یا در مراحل پایانی پیش از چاپ کتاب را برای اشکال‌گیری به نویسنده نشان نمی‌دهند؛ به همین خاطر برخی کتاب‌ها با غلط تایپی منتشر می‌شوند. بعضی‌ از ناشران هم در تصویرگری کتاب به نظر نویسنده اهمیت نمی‌دهند؛ در صورتی که این مسأله بسیار مهم است؛ چون باید تصاویر کتاب به ذهن نویسنده نزدیک باشد تا کودکان و نوجوانان بتوانند با آن کتاب ارتباط نزدیک‌تری برقرار کنند. اما با تمام این مشکلات، زمانی که کتاب منتشر می‌شود احساس خوبی دارم.

اولین کسانی که کتاب‌هایتان را می‌خوانند چه کسانی هستند؟
معمولا کتاب‌هایم را قبل از چاپ برای دوستان و افراد خانواده‌ می‌خوانم تا پیشنهاد‌های آن‌ها را بشنوم. بعضی وقت‌ها هم کتاب‌هایم را بر اساس قصه‌هایی که برای دخترم، «باران» تعریف می‌کنم، می‌نویسم. مثل کتاب‌های «قناری و قصاب» و «گنجشک و دانه». البته این کتاب‌ها هنوز به ناشر سپرده نشده است. 
تا کنون از روی کتاب‌های شما برنامه‌‌ی رادیویی یا تلویزیونی ساخته شده است؟
کتاب «مردی به رنگ پرتقال» که موضوع آن درباره‌ی دفاع مقدس است، در چند برنامه‌ی رادیویی ویژه‌ی‌ کودک و نوجوان به بازخوانی شده است.

تا حالا چند کتاب از شما منتشر شده است؟
کتاب‌های چاپ شده‌ام 11 تاست و چند کتاب هم در دست چاپ دارم. جدیدترین کتابم هم داستان زندگی‌نامهِ دکتر عبدالحسین زرین‌کوب است که ماه گذشته از سوی انتشارات مدرسه منتشر شد.

شما به عنوان نویسنده‌ی کودک و نوجوان، بیش‌تر کتاب‌هایی را می‌خوانید که در حوزه‌ی کودک و نوجوان هستند یا کتاب‌های حوزه‌ی بزرگ‌سال را هم مطالعه می‌کنید؟
در حوزه‌ی بزرگ‌سال هم کتاب می‌خوانم اما علاقه‌ی زیادی به خواندن کتاب‌های کودک و نوجوان دارم. رمان هم زیاد می‌خوانم.

آقای الوندی! در کتابخانه‌تان چند جلد کتاب دارید؟ آیا کتاب‌های کودک و نوجوانند یا کتاب‌های گروه بزرگ‌سال؟
کتاب‌هایی که در کتابخانه دارم، بیش‌تر کتاب‌های حوزه‌ی بزرگ‌سال است، اما به دلیل این که خانم‌ها دوست ندارند فضای خانه زیاد شلوغ باشد نمی‌توانم همه‌ی آن‌ها را در دسترس نگه دارم؛ به همین دلیل بیش‌تر کتاب‌هایم داخل جعبه‌اند و هنگامی که به آن‌ها نیاز دارم باید به سختی پیدایشان کنم! اما در کتابخانه‌ی الکترونیکی‌ام حدود 14 هزار عنوان کتاب دارم ولی در این کتاب‌ها کم‌تر کتاب کودک و نوجوان وجود دارد.
/ 9 نظر / 62 بازدید
گلناز

تبریک میگم . به همه گی تون. خوش به حال باران خانوم.

اعظم مامان سپهر

عالي بود نسترن جون براي آينده‌اي پربارتر براي باران و خانواده مهربانش

بهار مامان پرنیان

مصاحبه خوبی بود .جالبه که اسم بیشترکتابهاشون هم توی مصاحبه اومده .ومیشه براساس مصاحبه کتابهای پدرباران روتهیه کرد.به امیدموفقیت بیشتربرای شما.اگه موافقید باهم تبادل لینک داشته باشیم

سایت حمید جون

بزرگترین و بهترین سایت ایرانیان ( حمید جون ) دوباره شروع به کار کرد با امکاتات و مطالب جدید. آدرس سایت: www.HamidJoN.Com

سایت حمید جون

بزرگترین و بهترین سایت ایرانیان ( حمید جون ) دوباره شروع به کار کرد با امکاتات و مطالب جدید. آدرس سایت: www.HamidJoN.Com

یه مامان(مریم)

یعنی آقای الوندی شوشوی تو هست؟؟؟؟؟؟ زرین کوب فامیل ما بود بنده خدا.......سکته قلبی کرد خیلی سال پیش فوت کرد دوتا پسر داره به اسمهای روزبه و بابک و یک دختر که داره فوق لیسانس کامپیوتر میخونه به اسم آتوسا

یه مامان(مریم)

این کتاب زندگینامشو از کدوم سایت میتونم سرچ کنم خانومی؟؟؟؟؟؟